Paraguay: přijat protikorupční zákon
„Dnes jsme udělali krok, který změní naši cestu ke komplexnější a spravedlivější Paraguayi,“ řekl Peña.
Paraguayský prezident Santiago Peña toto úterý vyhlásil takzvaný „Národní režim integrity, transparentnosti a prevence korupce v Paraguayské republice“ během ceremonie v Asunción, které se zúčastnili hodnostáři z dalších dvou mocností státu.
„Dnes jsme udělali krok, který změní naši cestu k úplnější a spravedlivější Paraguayi. Vyhlašujeme zákon, který zavádí Národní režim integrity, transparentnosti a prevence korupce v Paraguayské republice. Více než norma je to závazek pro každého Paraguayce, který sní o transparentnější a rozvinutější zemi,“ řekl Peña.
Preventivním přístupem k problematice je novým zákonem pověřen hlavní kontrolor republiky: „Úřad kontrolorů musí pokračovat v kontrole veřejných výdajů, státní zastupitelství musí nadále obviňovat a trestně stíhat korupčníky a justice je musí odsoudit a “Musí jít do vězení, to je realita, ale s korupcí se musí bojovat i preventivně, ne jen represivně, protože represivní systém evidentně nefunguje,” vysvětlil Camilo Benítez. muž, který tuto pozici zastává.
Opatření vstoupilo v platnost právě ve chvíli, kdy byla zveřejněna nová zpráva amerického ministerstva zahraničí o korupci v Paraguayi. Dokument se zabývá investičním klimatem v jihoamerické zemi, kde korupce a beztrestnost nadále představují hlavní překážky hospodářského rozvoje. Navzdory průměrnému růstu hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 % v posledním desetiletí a právnímu rámci, který podporuje zahraniční investice, zpráva uvádí, že právní nejistota a špatné uplatňování zákona investory odrazují.
„Nekontrolovatelná beztrestnost a korupce nadále brzdí paraguayskou ekonomiku, která je ve většině ukazatelů konkurenceschopnosti průměrná nebo podprůměrná,“ stojí v části dopisu.
Na druhou stranu má Paraguay slibné ekonomické vyhlídky s trvalým růstem v posledním desetiletí a významným potenciálem do budoucna. Zemědělství, energetika, obchod a stavebnictví jsou hlavními hybateli této expanze.
Dokument uvádí, že vláda kromě spravedlivého zacházení se zahraničními investory zavedla příznivou politiku pro zahraniční investice s daňovými pobídkami a usnadněním repatriace kapitálu.
Navzdory „několika krokům ke zlepšení investičního klimatu, včetně schválení zákonů týkajících se praní špinavých peněz, hospodářské soutěže, zveřejňování mezd ve veřejném sektoru a přístupu k informacím, … několik amerických společností má nadále problémy se spoluprací s vládními úřady při řešení investičních sporů, včetně neochota vlády platit své dluhy,“ uvádí zpráva.
V tomto ohledu Peña připustil, že „máme určité rozdíly s ministerstvem zahraničí“ a trval na tom, že těchto závěrů bylo dosaženo se zastaralými údaji.